مشکل کانونیکال افزونه یواست سئو در آرشیو وردپرس

افزونه یواست سئو مشهورترین افزونه سئو وردپرس است و شکی نیست که این افزونه با دقت بسیاری توسط این تیم کد نویسی شده و طبق تحقیقات تیم این افزونه تقریبا هر موردی که برای سئو سایت وردپرس نیاز بوده در آن گنجانده شده است.

اما با توجه به محدود بودن تنظیمات این افزونه و متفاوت بودن موضوع سایت های مختلف راه اندازی شده با مدیریت محتوای وردپرس شاید نیاز باشد برخی قسمت ها را خودمان اصلاح کنیم.

در سایت های فروشگاهی شما با نوشتن توضیحات و متن در دسته بندی ها تلاش میکنید تا با اسم دسته بندی در گوگل رتبه کسب کنید. اما مشکلی که وجود دارد اینجاست که صفحه بندی های دسته بندی هر کدام برگه مجزایی به حساب می آیند و تعداد بالای آنها به معنی یکسان بودن چندین صفحه با تیتر 1 و توضیحات مشابه است. در نتیجه بدون آنکه متوجه باشید در این قسمت سئو شما با مشکل مواجه شده است. البته این موضوع برای سایت های محتوا محور مجله‌ای و خبری یا حتی دانلود فیلم و موزیک نیست صدق میکند.

روش درست اصلاح این مشکل این است که افزونه سئو به صورت خودکار صفحه های بعدی یک دسته بعدی را به صفحه اصلی کانونیکال ( Canonical ) کند. اما متاسفانه افزونه یواست این اصلاح را برای شما انجام نداده و هر صفحه کانونیکال مجزا با آدرس خود آن صفحه را خواهد داشت.

برای رفع این مشکل میتوانید کد زیر را انتهای فایل فانکشن قالب ( functions.php ) خود قرار دهید.

/*
 * Fix Yoast SEO Canonical In WordPress Archive
 * Mahdi Jafarzadeh
 * https://www.wpwm.ir/
 * */
add_filter('wpseo_canonical', 'seo_canonical_paged', 10, 1);
function seo_canonical_paged($canonical)
{
  if (is_paged())
  {
    if (is_home())
    {
      return home_url();
    }
    if (is_archive())
    {
      $url = get_category_link(get_queried_object_id());
      return $url;
    }
  }
  return $canonical;
}

شرح محتوای کد : در خط 6 ما با استفاده از فیلتر به کانونیکال افزونه یوست محتوای آن را دریافت میکنیم تا بعد از ارسال مجدد به افزونه یوست ارجاع دهیم. در خط 9 ما بررسی میکنیم که آیا صفحه ای که در حال نمایش است صفحه بندی شده است ؟ در این صورت دو حالت به وجود می آید ؛ اول ممکن است صفحه اصلی سایت صفحه بندی شده باشد که در خط 11 بررسی شده و در این صورت دقیقا آدرس صفحه اصلی به کانونیکال ارجاع داده خواهد شد و در حالت دوم که در حال حاضر صفحه آرشیو ( دسته بندی یا برچسب ) در حال نمایش است و در این صورت لینک اصلی آرشیو را پیدا کرده و به کانونیکال ارجاع داده خواهد شد.

نکات مهم :

 1. این مشکل فقط در افزونه یواست دیده می شود و افزونه رنک مث به صورت خودکار کانونیکال صفحه بندی را برای شما اصلاح میکند !
 2. کارکرد این کد و تاثیر آن بر سئو دسته بندی و برچسب وردپرس در چند سایت با موضوع مختلف بررسی شده و مفید واقع شده است.

امیدوارم موفق به اصلاح کانونیکال دسته بندی و آرشیو شده باشید. اگر سوال درباره این مشکل یا کد دارید لطفا در قسمت نظرات بپرسید تا پاسخگوی شما باشیم.

بدون دیدگاه

کد های مشابه با آنچه دیدید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed